32 سال تلاش علمی واحد بابل؛ پیشتاز در علوم پزشکی، حرکت به سمت آزمایشگاه مرجع
آنا گزارش می‌دهد؛

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل 25 خرداد سال 1365 ه.ش به همت مرحوم دکتر سید علی طبری‌پور با هدف ارتقای سطح اطلاعات علمی مردم در زمینه‌های مختلف و تربیت نیروهای متخصص و متعهد و رفع نیازهای علمی و فنی جامعه با راه‌اندازی سه رشته پزشکی، مامایی و پرستاری در مقطع کارشناسی و 170 دانشجو وارد حوزه آموزش عالی کشور شد.

این واحد دانشگاهی فعالیت خود را در ساختمانی استیجاری آغاز کرد و پس از گذشت هشت سال از راه‌اندازی، فقط دارای دو دستگاه ساختمان با کاربرد مسکونی و مساحت دو هزار مترمربع بود که با همت و تلاش دانشگاهیان و مسئولان، تحولات چشمگیری در زمینه توسعه فضای آموزشی و ارتقای سطح علمی، پژوهشی و فرهنگی پیدا کرد.

از آن زمان تاکنون این واحد دانشگاهی توانسته به پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه‌های مختلف علمی نایل آید به طوری که درجه سازمانی این واحد با چندین پله جهش از متوسط به بسیار بزرگ نوع الف تغییر کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل اکنون با داشتن همه امکانات مدرن آزمایشگاهی، خدمات رفاهی، آموزشی، سالن‌های آمفی‌تئأتر، سالن ورزشی چندمنظوره و دارای استاندارد بین‌المللی به مساحت 6300 متر مربع دارای تجهیرات مدرن به ظرفیت 3200 نفر صندلی تماشاچی و کنفرانس با تجهیزات کامل صوتی و تصویری و سایت کامپیوتر مجهز است.

احداث ساختمان‌های آموزشی، پژوهشی، سالن‌های متعدد آزمایشگاهی مجهز به تجهیزات پیشرفته آموزشی و تحقیقاتی، لابراتوار زبان، امکانات دیداری و شنیداری مناسب، برگزاری همایش‌های ملی، منطقه‌ای و داخلی و بیش از 300 کارگاه آموزشی برای اعضای هیأت علمی و کارکنان، تصویب چندصد طرح پژوهشی با رویکرد نوآوری و تولید، طرح‌های موفق پژوهشی، ارائه مقالات ISI و دستاوردهای بزرگ علمی، فرهنگی و دانشجویی، تشکیل کانون‌های متعدد دانشجویی، فعال شدن حوزه انتشارات دانشگاه، چاپ فصلنامه تخصصی فقه و مبانی حقوق اسلامی با درجه علمی پژوهشی و جامعه‌شناسی مطالعات جوانان و فصلنامه علوم تکثیر آبزی‌پروری و کتب متعدد دانشگاهی و راه‌اندازی بزرگترین کتابخانه با بیش از 86500 جلد کتاب، نمونه‌هایی از فعالیت‌های این واحد دانشگاهی بوده است.

تدفین دو شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس برای بهره‌مندی دانشجویان، استادان و کارکنان از معرفت معنوی شهدا در فضای علمی و فرهنگی جنب مسجد الزهرا(س) دانشگاه و ایجاد یادمان شهدا از افتخارت این واحد محسوب می‌شود.

واحد بابل اکنون دارای 295918 متر مربع زمین، 74920 متر مربع فضای آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی، 34 آزمایشگاه مدرن و استاندار، 20 کارگاه آموزشی، 128 رشته آموزشی، حدود 6000 دانشجو، 126 عضو هیأت علمی تمام وقت، 200 کارمند و 180 استاد حق‌التدریس است.

دانشکده علوم پزشکی

واحد بابل از معدود دانشگاه‌های شمال کشور است که در حوزه علوم پزشکی پیشتاز بوده و راه‌اندازی این دانشگاه در سال 1365 با دو رشته پرستاری و مامایی نشان‌دهنده این موضوع است. علاوه بر این واحد بابل با تعامل با حوزه علوم پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل بوده که باعث شده شهرستان بابل قطب پزشکی شمال کشور شود.

در سال 1368 رشته علوم آزمایشگاهی واحد بابل مجوز فعالیت گرفت و پذیرش دانشجو در رشته علوم آزمایشگاهی در همان سال آغاز شد و تاکنون 6069 دانشجو در سه رشته پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی از این واحد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده اند که بیشتر آنها در بیمارستان‌های این شهرستان مشغول به فعالیت هستند.

راه‌اندازی دانشکده علوم پزشکی، جذب اعضای هیأت علمی در گرایش‌های مختلف علوم پزشکی در مقاطع دکتری، اختصاص یک ساختمان مستقل به دانشکده علوم پزشکی، اخذ مجوز رشته کارشناسی بهداشت، راه‌اندازی دفتر EDO دانشکده، تشکیل کمیته تحقیقات دانشجویی، مجوز کمیته اخلاق دانشگاهی و ارتباط تنگاتنگ با نظام پرستاری کل کشور و انتخاب دانشجوی پرستاری به عنوان رئیس نظام پرستاری دانشجویی از مهمترین فعالیت های واحد بابل در حوزه علوم پزشکی است.

دانشکده سما

مرکز آموزشی و فرهنگی سما واحد بابل نیز از سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1382 موفق به اخذ و راه‌اندازی آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما با رشته‌های کودک‌یاری، ساختمان، صنایع چوب و کاغذ، نقشه‌کشی عمومی، نقشه‌کشی معماری، گرافیک و الکترونیک شد.

این مرکز در بخش مدارس نیز به غیر از دوره دوم متوسطه پسران، همه مقاطع تحصیلی پسران و دختران به علاو ه انیستیتو زبان انگلیسی را راه‌اندازی کرده است. اهداف آموزشکده سما در بخش مدارس، آموزش مهارت‌محوری در کنار آموزش علمی به منظور پاسخ به نیازهای فردی و اجتماعی زندگی دانش‌آموزان و سوق دادن و هدایت آنان به رشته‌های فنی و حرفه‌ای است.

چشم‌انداز آینده واحد بابل

واحد بابل تاکنون موفق به اخذ 56 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، 17 رشته در مقطع دکتری تخصصی و یک رشته در مقطع دکتری حرفه‌ای دامپزشکی شده است؛ همه مراحل قانونی برای ایجاد چندین رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد و برخی از رشته‌های شاخه پزشکی نیز انجام شده که به زودی به مجموعه رشته‌های تحصیلی واحد بابل اضافه خواهند شد.

ارتقای کیفیت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بویژه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی که باید نیروی انسانی متخصص و کارآمد تربیت شوند از جمله برنامه‌های واحد بابل است؛ ایجاد انضباط مالی و مدیریت هزینه و رعایت اصل صرفه‌جویی با توجه به کاهش تعداد دانشجو و فرهنگ‌سازی با توجه به رویکرد باورهای دینی و مذهبی مبتنی بر مسئولیت‌پذیری، تعهد، انجام کار، پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع همراه با صداقت و امانت‌داری نیز مورد توجه خواهد بود.

تشکیل ستاد جذب دانشجوی بدون آزمون برای افزایش کمی تعداد دانشجویان با توجه به کاهش رشد جمعیت و افزایش دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و حرکت به سمت آزمایشگاه مرجع شدن در استان مازندران به طوری که حداقل 2 یا 3 بخش آزمایشگاهی واحد به عنوان آزمایشگاه تخصصی و کاربردی شناخته شوند، بخشی از چشم‌انداز آینده این واحد دانشگاهی است.

پیگیری عضویت دانشکده دامپزشکی واحد بابل در انجمن بین‌المللی دامپزشکان جهان، ارتقای کیفیت آموزش از طریق مدیریت و انسجام بیشتر در مدیریت مدیران گروه‌های تخصصی و برنامه‌ریزی برای اشتراک بیشتر منابع الکترونیکی برای استفاده استادان و دانشجویان نیز مد نظر قرار گرفته است.

به گزارش آنــا ریاست واحد بابل را از ابتدا تاکنون افراد زیر بر عهده داشته‌اند:

ردیف

نام و نام خانوادگی

زمان تصدی

پایان تصدی

1

مرحوم سید علی طبری پور(مؤسس)

خرداد 1365

1371

2

بیژن غمخوار

1371

1373

3

حجت‌الاسلام حسن قلی پور

1373

1391

4

حجت‌الاسلام سید حسین ابراهیمیان

1391

1393

5

حجت‌الاسلام حسن قلی پور

1393

1396

6

همایون موتمنی

مرداد 1396

آذر 1396

7

وحید فلاح سیادکا

آذر 1396

تاکنون

گزارش از عباس ولیپور افروزی

تعداد بازدید:
655
تاریخ:
1397/03/28
منبع:

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal