از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد.
کشف بزرگ‌ترین زیستگاه زیرزمینی ماهیان کور جهان در ایران
یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل کشف شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بابل، صابر وطن‌دوست نایب رئیس انجمن علمی ماهی‌شناسی کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل در تحقیقی دوساله با همکاری سیدحامد موسوی ثابت عضو هیئت مدیره انجمن علمی ماهی‌شناسی کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان و پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از محققان برجسته ماهی‌شناسی آلمان، ضمن گزارش یک زیستگاه جدید برای ماهیان کور ایرانی با انتشار نتایج ژنتیکی بر ماهیان مورد مطالعه، وجود یک سفره آب زیرزمینی عظیم در زیر رشته کوه‌های زاگرس را ثابت کرد.

این سفره آب زیرزمینی با طول شناخته شده در حدود حداقل 31 کیلومتر و حداکثر 162 کیلومتر (در خط مستقیم – که احتمالا چند برابر این فاصله در حالت واقع است) بزرگترین زیستگاه زیرزمینی شناخته شده ماهیان در جهان است.

این زیستگاه یکی از معدود زیستگاه‌های جهان با سه گونه ماهی کور بوده و فقط یک زیستگاه غیر از آن در کشور چین با این تنوع و غنای گونه‌ای تاکنون شناخته شده است.

به گفته وطن‌دوست تا امروز در ایران چهار گونه ماهی کور شناسایی شده‌اند که منحصر به کشورمان هستند و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند. 

تحقیقات یک دهه اخیر محققان ماهی‌شناس کشور در منطقه غرب کشور و در منابع آبی حوزه زاگرس منتج به کشف دو گونه از این چهار گونه شده است و دو گونه دیگر توسط محققان خارجی در سال‌های پیش از انقلاب توسط محققان خارجی کشف و توصیف شده بودند. 

با عنایت به اهمیت بالای این نوع ماهیان، به‌نظر می‌رسد این گونه‌ها باید در اولویت حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست قرار بگیرند و نقشه راه حفاظت تنوع گونه‌ای ماهیان کشور بر این اساس اصلاح شود.

نتایج این تحقیق بین‌المللی در شماره اخیر مجله ماهی‌شناسی کاربردی (Journal of Applied Ichthyology) در کشور آلمان منتشر شده است.

تاریخ:
1398/06/30
تعداد بازدید:
242
منبع:
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل می باشد.
Powered by DorsaPortal